طبق قانون جدید چین شهروندان آمریکایی و گروه های حقوق بشری را تحریم می کند

[ad_1]

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

چین روز جمعه اعلام کرد در پاسخ به تحریم های اخیر آمریکا علیه مقامات چینی در هنگ کنگ ، علیه شهروندان آمریکایی از جمله وزیر تجارت پیشین این کشور ، ویلبر راس ، ضد تحریم هایی اعمال کرده است.

این تحریم ها اولین مجازاتی است که چین طبق قانون جدید تحریم های ضد خارجی آن ، که در ژوئن تصویب شد ، اعمال می شود و چند روز قبل از بازدید وندی شرمن ، معاون وزیر خارجه ایالات متحده در میان روابط عمیق به چین اعمال می شود.

چین همچنین “مجازات های متقابل متقابل” مشخصی را علیه نمایندگان فعلی و سابق تعدادی از سازمان ها از جمله کمیته اجرایی کنگره در چین و کمیسیون بررسی اقتصادی و امنیتی ایالات متحده و چین اعمال کرده است.

سایر موسسات ذکر شده شامل انستیتوی دموکراتیک ملی برای روابط بین الملل ، انستیتوی بین المللی جمهوری خواه ، دیده بان حقوق بشر (HRW) و شورای دموکراسی هنگ کنگ مستقر در واشنگتن (HKDC) هستند.

در بیانیه وزارت خارجه چین آمده است: “ایالات متحده به اصطلاح مشاوره تجاری در هنگ كنگ را اختراع كرده است ، فضای تجارت هنگ كنگ را بی دلیل لكه دار كرده و مقامات چینی را در هنگ كونگ غیرقانونی تحریم كرده است.”

این وزارتخانه گفت: “این اقدامات به طور جدی قوانین بین المللی و اصول اساسی روابط بین الملل را نقض کرده و به طور جدی در امور داخلی چین دخالت کرده است.”

سخنگوی کاخ سفید ، جین پساکی ، در جلسه توجیهی خبری گفت که ایالات متحده “با این اقدام چین” خویشتن داری کرد ، پس از آنکه واشنگتن هفته گذشته شورای تجارت برای هنگ کنگ را صادر کرد و مقامات چینی را به دلیل سرکوب پکن علیه دموکراسی در مستعمره سابق انگلیس تحریم کرد.

پسکی گفت: “این اقدامات آخرین نمونه هایی از نحوه مجازات پکن برای شهروندان خصوصی ، شرکت ها و سازمان های جامعه مدنی به عنوان راهی برای ارسال سیگنال های سیاسی است.”

راس بلافاصله برای اظهار نظر یافت نشد.

برای دومین بار در سال جاری ، چین مقاماتی را که در دوران رئیس جمهور دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق خدمت می کنند ، تحمیل کرده است ، آنها موضع قاطعی در مورد پکن گرفته و در مورد تجارت ، شیوه های تجاری ، حقوق بشر و سایر موضوعات مخالفت کرده اند.

زمانی که بایدن در ژانویه به عنوان رئیس جمهور سوگند یاد کرد ، چین تحریم ها علیه مایک پمپئو وزیر خارجه خارج شده و 27 مقام ارشد ترامپ را اعلام کرده بود.

دولت بایدن این اقدام را “غیرمولد و بدبینانه” خواند.

بایدن سعی کرده است متحدان و شرکای خود را جمع کند تا در مقابله با آنچه کاخ سفید می گوید سیاست اقتصادی و اقتصادی فزاینده فشار چین است ، کمک کند.

با این حال ، مقامات آمریکایی می گویند سفر آخر هفته شرمان به چین ، جایی که وی قرار است با مشاور امور خارجه چین و وانگ یی وزیر امور خارجه ملاقات کند ، تلاشی برای اطمینان از این است که رقابت بین دو قدرت به درگیری تبدیل نشود.

برخی از گروه های تحت تأثیر پکن عمدتا تأثیر منفی تحریم ها را رد کرده اند. HKDC در توییتر خود اعلام کرد که هدف قرار دادن حزب کمونیست حاکم چین “بهترین تأیید” از مبارزات این حزب برای جنبش دموکراسی خواهی در هنگ کنگ است.

سوفی ریچاردسون ، مدیر دیده بان حقوق بشر چین ، که روز جمعه به نام چین تحریم شد ، این اقدام را “پوچ” خواند.

وی با اشاره به ادعای نقض حقوق بشر توسط چین در منطقه سین کیانگ غربی آن ، گفت: “اینها عصبانیت های دیپلماتیک با هدف منحرف کردن توجه از همدستی پکن در جنایات علیه بشریت است.” چین این ادعاها را رد کرده است.

(روترها)

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید