عراق از دستگیری در بمب گذاری مرگبار بغداد ، ادعای گروه دولت اسلامی خبر داد

[ad_1]

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

نخست وزیر عراق مصطفی الکادمی روز شنبه از دستگیری “یک گروه تروریستی” در پشت بمباران بازار در بغداد خبر داد ، که منجر به کشته شدن ده ها نفر شد و توسط گروه دولت اسلامی ادعا شد.

این حمله باعث خشم و ترس مجدد در مورد دسترسی داعش شد ، که پس از یک کار طاقت فرسا که در اواخر سال 2017 پایان یافت اما قفس خواب را در کویر دور و مناطق کوهستانی بازداشت کرد ، آخرین سرزمین خود را در عراق از دست داد.

این حمله روز دوشنبه در بازار الوهیلات در شهر صدر از حومه شیعه در پایتخت رخ داد و به استثنای عامل مستقیم 30 نفر را به طور رسمی کشته است.

كادمي در توئيتر گفت: “ما همه اعضاي گروه تروريست ناجوانمردي را كه برنامه ريزي و حمله را انجام داده اند دستگير كرده ايم و آنها امروز به دادگاه كشور خواهند رسيد.”

نخست وزیر تعداد دستگیرشدگان را مشخص نکرد ، اما یک منبع در وزارت کشور گفت که انتظار می رود مظنونان “اعترافات” تلویزیونی را که اتفاق عادی جنایات بزرگ در عراق است ، انجام دهند.

حملات مرگبار در بغداد در جریان خونریزی های فرقه ای رایج بود ، و پس از آن حمله آمریکا در سال 2003 و بعداً هنگامی که داعش در یک حمله صاعقه ای در سال 2014 بیشتر عراق را گرفت.

عراق در اواخر سال 2017 اعلام کرد که داعش پس از یک مبارزه شدید سه ساله شکست خورده است ، و حملات در پایتخت نسبتاً نادر است – تا ژانویه سال جاری ، زمانی که یک دوقلوی ادعا کرد در یک بمب گذاری انتحاری داعش 32 نفر را در بازار دیگری کشته است.

ائتلاف تحت رهبری آمریکا ، که از کارزار عراق علیه داعش حمایت می کرد ، با توجه به افزایش توانایی های نیروهای عراقی ، در یک سال گذشته میزان نیروهای خود را به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

با این حال ، نیروهای آمریکایی جناحهای قدرتمند عراقی طرفدار ایران را که می خواهند به طور کامل از کشور خارج شوند ، هدف قرار می دهند.

ایالات متحده و ایران در خصومت با داعش مشترک هستند ، اما تهران همچنین واشنگتن را دشمن خود می داند.

حمله پهپادی جدید

ائتلاف آمریکایی روز شنبه گفت ، یک هواپیمای بدون سرنشین مسلح یک پایگاه نظامی در کردستان عراق را هدف قرار می دهد که بدون ایجاد تلفات میزبان نیروهای آمریکایی است.

این آخرین حمله از سری حملات به مراکز نظامی و دیپلماتیک ایالات متحده در عراق بود.

رسانه های کردی عراق گزارش دادند که هدف این حمله قرارگاهی در الحریر ، 70 کیلومتری (45 مایل) شمال شرقی اربیل ، مرکز منطقه خودمختار کردستان بوده است.

منافع آمریكا در عراق تاكنون تحت تأثیر 50 حمله موشكی و هواپیماهای بدون سرنشین قرار گرفته است – حملاتی كه واشنگتن مدام جناحهای مورد حمایت تهران را كه در اتحاد شبه نظامی حشدالشعبی عراق فعالیت می كنند ، مقصر می داند.

کمیته هماهنگی مقاومت عراق روز جمعه تهدید کرد که حملات را ادامه خواهد داد مگر اینکه ایالات متحده تمام نیروهای خود را عقب بکشد و به “اشغال” پایان ندهد.

اکثر نیروهای آمریکایی مستقر در ائتلاف کمک کننده به داعش در پیروزی عراق در سال 2017 از دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا خارج شدند.

بقیه رسماً به عنوان مشاور و مربی ارتش عراق و واحدهای مبارزه با تروریسم طبقه بندی می شوند.

پیش بینی می شود کاظمی روز دوشنبه با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در واشنگتن دیدار و درباره احتمال خروج کامل نیروهای آمریکایی از عراق گفتگو کند.

با این حال ، تحلیلگران می گویند وقایع پس از خروج ایالات متحده از عراق در سال 2011 – به ویژه ظهور دولت اسلامی – ممکن است بایدن را از پذیرفتن جهادگران برای بازسازی اتاق های خود ، مایل به اجازه عقب نشینی کامل کند.

(خبرگزاری فرانسه)

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید