مقامات عالی رتبه خارجی هنگام ناآرامی ها باعث کشته شدن مراسم تشییع جنازه رهبر کشته شده هائیتی می شوند

[ad_1]

هائیتی روز جمعه ، هنگامی که مراسم تشییع جنازه وی با تیراندازی شدید و اعتراضات صورت گرفت ، با رئیس جمهور ترور یوونل مویز خداحافظی کرد ، و باعث شد هیئت عالی رتبه آمریكایی ناگهانی برود و سایر مقامات عالی رتبه نیز با خودروهای ایمنی از آنجا بروند.

مراسم خاکسپاری ایالتی در شمال شهر کپ هائیتین به منظور تقویت وحدت ملی صورت گرفت ، اما این ناآرامی ها اختلافات عمیقی را در مورد وحشیگری 7 ژوئیه نشان داد ، که ظاهرا افراد مسلح خارجی به محل زندگی موسی وارد شده و رئیس جمهور را چندین بار هدف گلوله قرار دادند.

دودهای زیاد حاصل از انبوهی از لاستیک های سوخته و اتومبیل های شکاف خورده که جاده های خارج از مجالس را مسدود کرده بودند ، به خدمات رسیدند و خاکستر سیاه را برای عزاداران قرار دادند.

بیوه موسی مارتین که با احساساتی بین فرانسه و کریول صحبت می کرد ، با تمرکز بر منتقدان خود و قول ادامه تلاش خود برای ساخت یک هائیتی عادلانه ، مراسم را با فراخوان عدالت خواهی برای همسرش بست.

وی گفت: “هنوز جنگ تمام نشده است” ، صورت او تقریباً زیر كلاه سیاه لبه پهن و دست راست باندپیچی شده در زنجیر پنهان شده بود. “او قبلاً راه را به ما نشان داده است. و تا وقتی که به آنجا برسیم با ما خواهد بود ، حتی اگر سفر طولانی باشد.”

در مورد اینکه چه کسی قتل را طراحی کرده یا چرا ، پاسخ های کمی ارائه شده است

در مورد معترضین و عزاداران در مراسم خاکسپاری گزارش فوری گزارش نشده است. شاهدان رویترز بوی بنزین می شنیدند و انفجارهایی مانند تیراندازی را جلوی دفتر می شنیدند.

رسانه های محلی گزارش دادند كه در هنگام آشفتگی ، یك فروشگاه مبلمان منزل در نزدیكی غارت شده است. در همان هنگام خروج آخرین عزاداران از مجموعه ، صفوف افرادی که ماشین لباسشویی و سایر لوازم خانگی را حمل می کردند دیده می شد.

هیئت آمریکایی کمتر از یک ساعت پس از ورود ، صحنه موقت را به میزبانی این سرویس ترک کرد. در حین انجام خدمت ، ده ها نیروی امنیتی مسلح در اطراف افسران تریبون کادر محافظ تشکیل دادند.

جیك سالیوان ، مشاور امنیت ملی آمریكا گفت واشنگتن هنگام اعلام خبر بازگشت سالم هیئت آمریكایی به وضعیت هائیتی “به شدت نگران” است.

وی در بیانیه ای گفت: “ما از همه طرفها می خواهیم كه خود را مسالمت آمیز ابراز كنند و از رهبران هائیتی می خواهیم كه صریح بگویند طرفداران آنها باید از خشونت خودداری كنند.”

لیندا توماس-گرینفیلد ، سفیر جو بایدن ، رئیس جمهور ایالات متحده در سازمان ملل ، هدایت هیئت آمریکایی را بر عهده دارد. پیش از این ، وقتی تیم او به کپ هائیتین رسیدند ، وی از آریل هنری ، نخست وزیر جدید هائیتی خواست که “شرایط را برای انتخابات قانونگذاری و ریاست جمهوری” در اسرع وقت “ایجاد کند.

توماس گرینفیلد در توییتر خود گفت: “مردم هائیتی سزاوار دموکراسی ، ثبات ، امنیت و رفاه هستند.”


اعتراضات در زادگاهش

دقایقی پس از رونمایی رسمی مراسم تشییع جنازه مویز از گروه موسیقی برنز و گروه کر کلیسایی ، مشکلات به وجود آمد.

با تلاوت هواداران که مسئولین را مسئول مرگ مویز می دانند ، شکسته شد و این سرویس در یک فضای تنش پخش شد و سازمان دهندگان برنامه را خاتمه دادند تا نزدیک به یک ساعت قبل از برنامه بسته شود.

فریادهای عصبانی گاهی اوقات غوطه ور شدن صدای بلند صدای موسیقی عبادی عبوسانه ای که روی بلندگوها پخش می شود ، غرق می شود.

خانواده نزدیک مویز که از احساسات پر شده بودند ، رئیس جمهور فقید را به عنوان قهرمان فقیری که جرات به چالش کشیدن نخبگان سیاسی و اقتصادی مسلط هائیتی را دارند ، تحسین کردند.

با ادعای اینکه سیستم هائیتی از ابتدا با او روبرو شده است ، مارتین مویز گفت که همسرش قربانی دشمنان نفرت انگیز و “الیگارشی فاسد” است.

وی پس از انتقال به مقبره با سایبانی که در مقبره ای بتونی به عمق حدود ده فوت (سه متر) قرار داشت ، بیش از یک ساعت با تابوت او ماند و سپس با میله های آهنی پوشانده شد و با تخته های چوب ، سیمان و سنگ های بزرگ مهر و موم شد.

این مقبره در نزدیکی مقبره پدر موسی که سال گذشته درگذشت ، ایستاده بود.

پیش از این ، مقامات هائیتی با اعتراضات بسیاری روبرو شده بودند و رئیس پلیس ملی لئون چارلز را عصبانی کرده بود.

“چرا شما این همه امنیت را دارید ، پلیس در روز ترور رئیس جمهور کجا بود؟” معترض گفت.

این تظاهرات به مدت سه روز کپ-هائیتین ، زادگاهش را گیج کرد. معترضین خشم خود را از بسیاری از س questionsالات بی پاسخ در مورد مرگ وی تخلیه کردند.

برخی ترور را بازوی ادامه دار نیروهای خارجی در فقیرترین کشور در نیمکره غربی ، اولین کشور در آمریکای لاتین و کارائیب دانستند که در اوایل قرن 19 از اروپا مستقل شد.

مقامات هائیتی می گویند این حمله توسط گروهی متشکل از 26 سرباز سابق کلمبیایی انجام شده است ، دست کم شش نفر از آنها قبلاً آموزش نظامی آمریكا را گذرانده بودند.

این آشفتگی هائیتی را به اولویت های سیاست خارجی بایدن سوق داده و روز پنجشنبه وزارت امور خارجه آمریکا نماینده ویژه ای برای این کشور منصوب کرد. اما بایدن درخواست رهبران موقت هاییتی برای اعزام نیرو را رد کرد.

خود موسی با اعتراضات بزرگی روبرو است. حسابرسی سنا وی را به اختلاس بیش از 2 میلیارد دلار کمک ونزوئلا متهم کرد و ادعا کرد که آن را رد کرده است. وی با حكم حكمی و معرفی قوانینی برای گسترش قدرت ریاست جمهوری ، مخالفان را عصبانی كرد.

خشونت باند بر دیده بان وی شدت گرفته و اقتصاد با مشکل روبرو است. اما حمایت از او در زادگاهش مشهود بود. بنرهای جشن مویز ساختمانهایی را در خیابانهای باریک شهر قدیمی کپ-هایتین تزئین می کردند ، با اعلامیه های کریول ، از جمله “آنها بدن را کشتند ، اما رویا هرگز نخواهد مرد”.

(روترها)[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید